Jak se efektivně chránit před sluncem?


Léto již klepe na dveře, je čas se aktivně začít chránit před slunečními paprsky. Slunce však nemá jen negativní účinky, potřebujeme ho kvůli vitaminu D a psychickému zdraví. Které typy slunečního záření rozlišujeme a jak chránit svoje zdraví před jejich negativními účinky? Proč je důležité znát svůj fototyp pleti? 

Slunce životodárné, slunce zabiják

slunce a zenaSlunce naší planetě darovalo život. Když se zhroutí hvězda, s ní zanikne i celá sluneční soustava. V každé lidské kultuře nalezneme sluneční bohy – dárce života, před kterými se skláněli lidé odnepaměti. Kromě viditelného a infračerveného záření k nám putuje ze Slunce záření ultrafialové (neviditelné), které má mnoho podtypů. Nejvíce (asi 99 %) povrch naší planety zachycuje tzv. UVA záření z dlouhovlnného spektra, které nám proniká až pod kůži (epidermis), kde vytváří hnědý odstín kůže, pigmentové skvrny, urychluje také stárnutí a způsobuje sluneční alergii. Druhým spektrem je UVB záření, středněvlnné, které dopadá na planetu Zemi asi 1 % a velkou část z něj pohltí ozónová vrstva ve stratosféře.

UVB záření je velmi nebezpečné a zároveň nezbytné pro tvorbu vitaminu D. Dokáže proniknout i vodou do hloubky několika metrů, zasahuje hlavně svrchní vrstvu kůže - epidermis, kde vyvolává rakovinu kůže a způsobuje onemocnění zraku až slepotu. Má dokonce negativní vliv na fotosyntézu – rostliny kvůli němu více umírají. Zvýší-li se hodnota UVB záření jen o 1 %, stoupá také procento výskytu rakoviny kůže. Proto jsou ozonové díry tak nebezpečné. Rakovinu kůže lze naštěstí zachytit v počátečních stádiích zachytit na samém povrchu kůže – vzniká nejčastěji v mateřském znaménku, které se začíná rozrůstat do šířky nebo do výšky (metastázuje do uzlin a orgánů). Každoročně je tedy nezbytné podstoupit u dermatologa preventivní prohlídku a pečovat řádně o pokožku minimálně od jara do podzimu, na horách taktéž. Mazat byste se měli, i když je v létě velká oblačnost a slunce schované – UV záření je neviditelné a snadno proniká skrze mraky.

Jak se chránit ve městě?

slunecni bryleV některých městech je často ještě větší riziko spálení pokožky než na dovolené. Betonové povrchy do sebe nasávají horkost a výsledkem je, že na vás teplo sálá ze všech stran. Nejhorší je to na letištích a nekrytých parkovištích, kde teplota může dosahovat až 50 °C. Kde není zeleň a chladná voda, která by tuto horkost alespoň částečně kompenzovala, tam je to velký problém. Proto i když jenom jdete do práce a z práce, vždy se nezapomeňte asi 30 minut před odchodem z bytu (či klimatizovaných prostor) namazat ochranným krémem, vhodně se obléknout (zakrýt ramena, hlavu – nejen kvůli citlivým vlasům, ale hlavně kvůli pokožce hlavy, na kterou se často zapomíná) a nezapomenout si sluneční brýle s UV filtrem. Záření proniká i skrze sklo oken vašeho automobilu či hromadných dopravních prostředků, i ve stínu si koledujete o spáleniny. Krémem namažte vždy celé tělo i obličej – UV záření snadno pronikne skrz oblečení, nestačí se natřít jen na odhalených částech těla.

Jaký je váš fototyp pleti?

fototyp 1Opalovací krém vybírejte podle fototypu své pleti. Osoby s fototypem I by se měly vystavovat slunečnímu svitu co nejméně – vyznačují se velmi světlou pletí, rusými vlasy, modrýma očima a velkým množstvím pih. Jejich pokožka vždy na slunci zčervená nebo se spálí, nikdy nezhnědne (neopálí se). Sun protection factor (SPF) 50 je pro ně v letních měsících tedy nejvhodnější. Nutností jsou také brýle s UV faktorem, které zabrání rakovině duhovky (u modrých očí častý jev). Fototyp II je typický světlou pletí, světlými vlasy, mohou se u něj vyskytovat v menší míře i pihy, mívá modré, zelené či šedé oči. Při slunění dochází opět k zčervenání či spálení pokožky. Ochranný faktor volte v tomto případě v rozmezí 30-50. Fototyp III již je schopen se dobře opálit (zdravě zhnědnout) a málokdy se spálí (zčervená, oloupe). Lidé s fototypem III mají světle hnědou pleť, hnědé vlasy i oči. I ti se však musí mazat krémem. Při pobytu ve městě minimálně SPF 20. Fototyp IV se potom téměř nikdy nespálí – má zpravidla tmavou pleť, vlasy a oči. Fototypy V a VI (indiáni, arabové, černoši) se nespálí nikdy.

U vody a na dovolené

dovolena u morePoužívejte voděodolné přípravky, i ty však musíte při dlouhém pobytu na slunci nanášet opakovaně. Máte-li raději klasické krémy, nezapomeňte se natřít po každém koupání a sprchování. Nenechávejte vodu na pokožce volně uschnout, ale vždy se otřete do sucha ručníkem, výrazně tak omezíte možnost, že se spálíte. Rozhodně není pravda, že když strávíte celý den ve vodě, nespálíte se, právě naopak. Podle intenzity slunečního svitu a vašeho fototypu volte vhodnou sluneční ochranu a krémy s ochranným faktorem. Rady prababiček ignorujte – žádné sádlo ani Indulona vás před sluncem neochrání, možná tehdy, ale ne v dnešní době, kdy mizí ozonová vrstva a přes všechna opatření není jisté, zda dojde k jejímu obnovení. (Freony se začaly vyrábět roku 1930, jejich používání bylo omezeno Montrealským protokolem až po roce 1987, kdy byl úbytek ozonové vrstvy již alarmující.)

Obecně platí, že opalování (slunění se na pláži po dlouhé hodiny) je pro člověka nepřirozené a nebezpečné. Mnohem bezpečnější variantou „chytání bronzu“ je používání samoopalovacích krémů a betakarotenu. Abyste do těla dostali vitamin D, stačí každodenní krátká procházka na slunci.

Specifika dětské pokožky

otec a dite na plaziDětská pokožka je kapitola sama pro sebe, protože je mnohem tenčí než pokožka dospělých jedinců (až pětkrát). Do tří let věku se ještě kůže vyvíjí a neposkytuje řádnou ochranu před vnějšími vlivy, opalování dětí do tří let věku se tedy zásadně nedoporučuje! Dětské spáleniny se mnohem déle hojí – až tři týdny. Důležitá je proto péče před, v průběhu i po opalování. S nejmenšími dětmi se taktéž nedoporučuje chodit v letních měsících na slunce mezi 11 a 15 hodinou, kdy je záření nejintenzivnější. Kočárek by měl chránit slunečník, dítě musí mít vhodnou pokrývku hlavy, která chrání oči a citllivou pokožku hlavy. Kojenci a batolata vyžadují speciální opalovací krémy s faktorem 50 (hodně při tom záleží i na fototypu, který zdědí po rodičích). Večer po opalování dopřejte dětem vlažnou koupel a natřete je chladivým krémem po opalování, které zregeneruje jejich pokožku. Nezapomínejte rovněž na to, že malé děti nemají ještě dostatečně vyvinutou termoregulaci – málo se potí, takže může snadno dojít k přehřátí – úpalu či úžehu, které mohou být až smrtelné. Dostatek tekutin, omezení pohybu na slunci a vhodná pokrývka hlavy jsou tedy nutností i pro starší děti.

Alergie na sluneční záření

opalovaci kremVyjma úžehu a úpalu se můžete setkat i s další extrémní reakcí na slunce – se sluneční alergií. Ta se projevuje jako takzvaný sluneční ekzém, který se objevuje a mizí až s odstupem několika hodin či dní. Svědivá vyrážka připomínající svým vzhledem akné se může objevit i na obličeji. K alergickým projevům většinou dochází na začátku jarní a letní sezóny nebo po příjezdu na dovolenou k moři. Uprostřed sezóny a po letech imunizace alergie slábne, projevy zmírníte používáním šetrné kosmetiky, která nedráždí pokožku. Vzácnějším projevem sluneční alergie je kopřivka, která se objevuje bezprostředně během pobytu na slunci, svědivé pupínky mohou přejít až v otoky, mohou je doprovázet bolesti hlavy, nevolnosti, kolísání tlaku a kolapsové stavy. Pro tyto případy existují speciální opalovací krémy s faktorem 50+, které nabízí úplnou ochranu před slunečním svitem.

Diskuse

michaljasusak2008: Jak se nejlépe chránit před sluncem?

reaguj

Email nebude zveřejněn, jen jeho první část.