Káva jako malý přírodní zázrak
Kolem kávy již bylo řečeno hodně. Pro některé je to droga, něco špatného, co škodí organismu, pro jiné zas nenahraditelnou součástí stravy právě pro její blahodárné účinky.
Tak jak to s kávou opravdu je?
Pravdou je, že káva má řadu pozitivních účinků na lidský organismus, například antikarcinogenní, antiaterogenně, antidiabetické.
Káva je také výborným zdrojem antioxidantů, zejména polyfenolů (v kávě je to kyselina chlorogenová). Vědci odhadují, že káva může dodávat až 70% antioxidantů v potravě, které jsou potřebné pro organismus. Tyto polyfenoly se podílejí na neutralizaci volných radikálů, které se do organismu dostávají zejména vzduchem, tekutinami a potravinami. Tím se chrání kardiovaskulární systém, ale ne jen to, příznivé účinky kávy mohou dokonce potlačit i vznik rakoviny.
Káva jako prevence
Dlouhá léta se káva považovala za drogu a za něco, co má špatný vliv na lidské tělo. No opak je pravdou. Proběhlo množství výzkumů po celém světě, kterých se zúčastnilo statisíce respondentů. Zjistilo se, že mezi nejdůležitější prospěšné účinky kávy patří především snížení rizika rakoviny, aterosklerózy, onemocnění srdce a cév, Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby, cukrovky 2. typu a to díky hořčíku, který ovlivňuje hladinu cukru v krvi.
Káva díky množství antioxidantů výrazně snižuje riziko zhoubných nádorů, zejména rakoviny tlustého střeva a konečníku. Rovněž proběhly studie, ve kterých bylo zjištěno, že pití 3 šálků kávy denně snižuje nebezpečí vzniku cirhózy jater. A co je překvapivé, káva obsahuje takové látky, která zabraňují šíření bakterií napadajících zuby, a tedy káva působí i proti zubnímu kazu.
Mezi poslední výzkumy patří výzkum z USA, kde se ukázalo, že muži, kteří prodělali rakovinu prostaty a pili 4 a více šálků kávy denně, měli o 60% nižší riziko návratu metastazujícím karcinomem prostaty. Velký podíl na tom mají právě protizánětlivé a antioxidační účinky fytochemických látek v kávě, které obměňují metabolismus glukózy v organismu.
Kávu si třeba dopřát denně
Ideálním množstvím konzumace kávy je 3 až 5 šálků denně pro zdravého člověka. Přičemž jedna šálek obsahuje asi 100mg kofeinu. Zdraví lidé se nemusí bát negativních účinků pokud nepřesáhnou denní dávku zhruba těch 450mg kofeinu, těhotné a kojící matky by neměly přesáhnout hranici 200mg, což jsou dva šálky kávy denně.
Pití kávy během celého dna v přiměřených množstvích, příznivě působí na psychiku, zlepšuje pozornost, soustředěnost, ale i celkovou tělesnou i duševní výkonnost. Kofein zlepšuje náladu a pocit duševní pohody a navíc dokáže zmírnit a někdy i zcela odstranit bolesti hlavy.
Kofein
Mnoho lidí se naučilo pít kávu pro povzbudivé účinky kofeinu. No a právě to je důvod, proč nemůžeme denně vypít velké množství kávy.
Samotný kofein není antioxidant, je to alkoloid, jehož chemická struktura je velmi podobná adenosinu, látce, kterou si mozek vytváří při únavě nebo před spaním. Kofein se dokáže snadno navázat na místo adenosinu, čehož důsledkem je zvýšená mozková činnost, produkce hormonu adrenalinu, prohloubení dýchání, zrychlení srdeční činnosti, zvýšení krevního tlaku, což organismu dodá energii a povzbudí ho k výkonu.
Mnoho lidí, zejména studentů si myslí, že kofein pomáhá i paměti. To není pravda, kofein má jen povzbudivé účinky, dokáže přimět člověka k větší soustředěnosti a potlačení únavy, která se časem vrátí.
Nemůžeme zapomenout zmínit ani to, že kofein je pomocník i při hubnutí. Nejen že dodává tělu energii, ale u některých lidí působí jako spalovač tuků, proto je součástí různých doplňků stravy určených na diety.
Jakou kávu si vybrat?
Je to úplně jedno.
Můžete vybírat podle chuti. Turecká káva může zvýšit cholesterol v krvi, filtrovaná má oproti ní menší protirakovinný účinek. Takže i zde platí, tak jako při zdravé výživě, nejvhodnější je střídat různé druhy káv, presso, zalévanou, filtrovanou, instantní, s kofeinem, či bez kofeinovou ... to záleží skutečně jen na vás.