Proč nejíst doma u televize a v práci u počítače?
Jídlo, na které se nesoustředíte, s sebou přináší zdravotní problémy, které za zdánlivou úsporu času rozhodně nestojí. Pomalu, ale jistě si tím zkracujete život. Pokud v práci jíte ve spěchu před klávesnicí, jídlo zpravidla málo rozžvýkáte, tím si zaděláváte na vředy nebo přinejmenším problémy s trávením. Kromě toho máte potom tendenci toho sníst mnoho ve velmi krátké době, což vede k nadváze.
Zlozvyk jezení u televize/počítače ignoruje přirozený proces sycení: Nejdříve asi za půl hodiny od chvíle, kdy začnete jíst, se uvolňuje hormon sytosti leptin z vašich tukových buněk do krevního řečiště, odtud putuje do mozku, kde vyvolá pocit sytosti. Po pouhých 5 minutách rychlého svačení tedy ještě můžete mít hlad a tendenci dojídat se sušenkami a slazenými nápoji z všudypřítomných automatů. Jak se dostat ze začarovaného kruhu ven? Jezte pomaleji a s veškerou pozorností upřenou k jídlu.
Jídlo jen tak mimochodem
Pocit sytosti také ovlivňuje jeden důležitý faktor. Jídlo uspokojuje i silnou potřebu vnímat chuť/vůni/texturu/barvu konzumovaného. Při jídle u televize nebo PC se plně nesoustředíme na to, co jíme, potom si ani nepamatujeme, že jsme něco snědli a jak to vlastně chutnalo. Platí to i pro jídlo za chůze, při jízdě hromadnou dopravou, čekání na autobus a během jízdy v autě, kde je to navíc i nebezpečné.
Jak začít jíst zdravějším způsobem v práci, když se vám nechce jíst v prázdné kuchyňce? Jestliže je většina vašich kolegů zvyklá jíst u počítače, co takhle jim navrhnout zavedení nového rituálu? Udělejte si společnou přestávku s kávou a zdravou snídaní. Kromě toho, že budete zdravější, utužíte i pracovní a přátelské vztahy. Jídlo v pracovním shonu je škodlivé rovněž proto, že u něj nevypnete a jíte ve stresu. Důsledkem jsou potom vředy, kardio-vaskulární onemocnění a vleklé potíže s trávením.
Jídlo jako psychická potřeba
Proč se vystříhat jídla u počítače a během sledování televize i doma? Z podobných důvodů. Zvláště sledování nudného pořadu a nudná činnost podporuje pocit hladu – nevědomky se přejídáte tučným jídlem, protože netrpělivě saháte po dalším a dalším kousku, abyste zaměstnali ruce a rozptýlili nudu. U zábavného a napínavého hororu zase ani nevíte, kolik jste toho spořádali, protože vaše pozornost byla úplně někde jinde. Děti u jídla nadělají v obýváku spoustu nepořádku, trvá jim to déle než u stolu, sní toho moc a zadělávají si na obezitu.
Naše mozky se těmito zlozvyky odnaučily rozpoznávat, kdy máme ještě hlad a kdy jsme už sytí (přirozená potřeba). Místo toho reagují na zástupné podněty a nutí nás jíst, protože se nudíme, pociťujeme emoční diskomfort, jsme nervózní a nezdravé jídlo je u televize vždy na dosah (např. pochutiny typu brambůrky) nebo protože se to „má“ (jsme naučeni sníst celý talíř bez ohledu na to, že už jsme nasyceni). Nemusíte nutně vyhazovat ze spíše všechny nezdravé pochutiny, jen si zakažte jíst je u televize.
Stolujte společně s rodinou
Základní pravidlo zní: Televize nepatří do kuchyně ani do jídelny. Společné stolování není jen krásný rituál – je to především zdravější pro všechny zúčastněné. Na jídlo se plně soustředíte a díky společnému stolování je jezení pomalejší. Po jídle se budete cítit sytější, a protože pečlivěji potravu rozžvýkáte, nebude vás po něm bolet břicho. Zvláště děti by se měly naučit mít u jídla řád a nechodit s ním po bytě. Matky často navíc zjišťují, že děti jedí u televize ještě déle, protože se neumějí věnovat zároveň jídlu a televizi. Jsou nuceny tříštit pozornost a nic z toho potom nedělají pořádně.
Pokud to nejde zařídit každý den, tak alespoň v neděli si vyhraďte čas na společný oběd u jídelního stolu. Slavnostní atmosféra a pospolitost dají vašim dětem dobrý základ do života – a ani přitom nemusí vědět, že je to zdravé, prostě si tyto okamžiky zafixují jako něco příjemného. Díky společnému stolování spolu s rodinou strávíte více času, kterého je už tak kvůli veškerým pracovním a školním povinnostem v životě málo, a to také není k zahození.